100 SKRZYNEK NA 100 LECIE HARCERSTWA NA ZIEMIACH POLSKICH
Związek Harcerstwa Polskiego, Chorągiew Gdańska, Hufiec Gdańsk - Wrzeszcz - Oliwa
projekt współfinansowany przez Urząd Miejski w Gdańsku

O skrzynkach

Geocaching to gra terenowa dla wszystkich harcerzy posiadających urządzenia GPS, polegająca na poszukiwaniu skrzynek na 100 lecie Harcerstwa przez nich ukrytych. Poszukiwane skrzynki, to odpowiednio zabezpieczone, wodoszczelne pojemniki, zawierające drobne upominki oraz dziennik, w których kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia. Współrzędne miejsc, w których ukryte są skrzynki, ich opisy oraz instrukcje niezbędne do ich znalezienia dostępne są na stronie internetowej - którą właśnie czytasz.

O projekcie

Pomysł projektu zrodził się z zainteresowań kilkorga harcerzy i instruktorów z naszego hufca. Poszukiwaliśmy skrzynek opisanych na ogólnodostępnych stronach – w ramach prywatnych zainteresowań. Wykorzystywaliśmy GPS-y do różnych ćwiczeń na zbiórkach, a także do poszukiwania publicznych skrzynek w ramach tychże zbiórek. I wtedy zrodził się pomysł czy nie połączyć skrzynek i harcerstwa. Przecież można założyć specjalne skrzynki harcerskie! Ich zawartość może być nieco inna niż tych tradycyjnych, mogą też służyć nieco innym celom. Na przykład w części skrzynek są ukryte fragmenty historii ZHP, a ich rozmieszczenie umożliwia odnalezienie podczas jednej zbiórki zastępu. I tu był już tylko krok do pomysłu „100 skrzynek na 100-lecie”. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w ruch harcerskiego geocachingu, odnajdywania skrzynek oraz tworzenia własnych!

O nas

Jesteśmy wędrownikami i instruktorami z Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz Oliwa. Część z nas jest aktywnymi geocacherami – niektórzy odnaleźli już ponad 100 publicznych skrzynek! Część ochoczo włączyła się w projekt starając się „sprzedać” nową, atrakcyjną formę aktywności na świeżym powietrzu do drużyn naszego hufca. Obecnie dysponujemy kilkoma odbiornikami Garmina GPSmap 60Cx oraz etrex LEGEND HCx. Jak do tej pory odbiorniki te doskonale sprawdzają się w naszej działalności. Mamy nadzieję rozwijać nasz projekt na inne hufce naszej chorągwi, a także na całą Polskę!
Osobą odpowiedzialną za projekt jest pwd. Maciej Wesołowski mayor@geo.zhp.pl

Copy right 2009 Wojciech Murawski All rights reserved.